Wykonując pomiary elektryczne uzyskujemy ważne informacje o stanie technicznym zamontowanych i przekazywanych do eksploatacji badanych urządzeń. Dobry ich stan techniczny jest gwarancją długoterminowej, bezawaryjnej i bezpiecznej pracy. Wszystkie pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń pod względem niezawodności i bezpieczeństwa pracy. Zgromadzone wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej ich eksploatacji lub dokonaniu odpowiednich napraw, wymian czy remontów generalnych. Zastosowanie wymaganych środków sprzętowych dla ochrony przeciwporażeniowej nie jest wystarczające, jeżeli nie będą one działały prawidłowo. Dlatego też okresowe pomiary mają potwierdzić prawidłowość działania zastosowanych środków ochrony. Pomiary urządzeń i instalacji elektrycznych wykonywane są zgodne z wymaganiami normy PN-EN 61557-10: 2002.
Pomiary parametrów opisujących jakość energii elektrycznej:
Pomiary zaburzeń występujących w sieci elektroenergetycznej:
W Polsce, podobnie jak w innych krajach do określenia jakości energii elektrycznej za najbardziej trafną przyjmowana jest następująca definicja:
Jakość energii elektrycznej to zbiór parametrów opisujących właściwości procesu dostarczania energii do użytkownika w normalnych warunkach pracy, a określających ciągłość zasilania (długie i krótkie przerwy w zasilaniu) oraz charakteryzujących napięcie zasilające (wartość, niesymetrię, częstotliwość, kształt przebiegu czasowego).
Ponieważ, dostarczanie i odbiór energii elektrycznej za pośrednictwem wspólnej sieci elektroenergetycznej następuje na podstawie umowy pomiędzy dostawcą a odbiorcą (użytkownikiem), to w niej powinny zostać określone wymagane wskaźniki jakości oraz niezawodności dostarczania energii elektrycznej, a także odpowiedzialność za jej niedotrzymanie. Ustalenie znaczących parametrów napięcia zasilającego w punkcie przekazywania energii do odbiorców, w publicznych sieciach niskiego i średniego napięcia dla normalnych warunków ruchowych określone zostało w normie PN-EN 50160.
Wykonując wielokryterialne pomiary i wyznaczanie normatywnych wskaźników jakości energii elektrycznej wymagane przyjętymi standardami np. zgodnie z normą PN-EN 61000-4-30:2009 przyjmowaną dla metod pomiarowych w odniesieniu do warunków kontraktu, diagnostyki zainstalowanych odbiorów lub usuwania powstałych awarii na obiekcie, a także w odniesieniu do wymaganej klasy pomiarowej można realizować skutecznie wiele zadań z zakresu gospodarki energetycznej.